Jeżeli chce się brać z przyrody, to trzeba w nią inwestować. Nasza inwestycja w przyrodę jest wielokierunkowa. Polega na odpowiednim zagospodarowaniu dzierżawionego terenu pod względem polepszenia warunków bytowania zwierzyny. Do podstawowych czynności w tym zakresie zaliczamy: sadzenie lasu, zagospodarowanie poletek żerowych dla zwierzyny, gromadzenie karmy i dokarmianie zwierzyny w okresach szczególnie trudnych dla jej przeżycia, budowa karmisk, ambon i innych urządzeń myśliwskich, a także zbieranie wnyków i innych przyżądów kłusowniczych.
Czytaj dalej
Coroczne, wiosenne prace polowe na naszych poletkach uprawowych angażują większość Kolegów, zwłaszcza miejscowych. Ciągników, sprzętu rolniczego do upraw i transportu, użyczają Koledzy, którzy takowy posiadają.
Czytaj dalej
Topinambur to roślina, która jest pobierana przez zwierzynę w zasadzie przez cały rok. Poletek tej rośliny w naszych obwodach posiadamy 8 szt. Najstarszym poletkiem, świetnie rozrastającym się obszarowo, dzięki dziczej doskonałej uprawie, jest poletko topinamburu na "Spalonym" /dawniej Przylasek/.
Czytaj dalej
Karmiska nasze, których na dwóch obwodach posiadamy 19, to najczęściej miejsca bardzo ciekawe, umiejscowione na leśnych polanach, przyleśnych nieużytkach i byłych leśnych oraz po rolniczych siedliskach.
Leśne karmisko, w pobliżu Kanału Mazurskiego, na trasie leśnej ścieżki dydaktycznej "Wyskok".
Czytaj dalej
Ambony, oprócz karmisk to podstawowe urządzenia łowieckie, które wykorzystywane są do obserwacji biotopu, do obserwacji zwierzyny i jej inwentaryzacji, a także do wykonywania odstrzałów selekcyjnych i redukcyjnych. Ilość ambon, ich zagęszczenie, przyczyniła się również do znacznego zmniejszenia penetracji łowisk przez nieproszonych gości – kłusowników. Obecnie koło posiada 54 ambon i 20 wzwyżek w obwodzie nr.13 oraz 85 ambon i 31 wzwyżek w obwodzie 12.
Czytaj dalej
Inwentaryzacja zwierzyny odbywa się co roku w marcu i jest przeprowadzana przez nadleśnictwo. Koło nasze zawsze aktywnie uczestniczy w tych akcjach. Inwentaryzacja zwierzyny nie jest akcją jednorazową, trwa ona przez cały rok. Zwierzynę obserwujemy na polach intensywnie przez nią odwiedzanych, na karmiskach, podczas polowań zbiorowych – kiedy poszczególne łowiska są dość dokładnie spenetrowane oraz oczywiście z ambon, podczas indywidualnych wyjść.
Chmara łań z cielakami na łąkach "międzylesia", widziana w czasie inwentaryzacji.
Czytaj dalej
"Elementem gospodarki łowieckiej są odstrzały zwierzyny. Odbywają się one zgodnie z polskim i unijnym prawem, określającym m. in. okresy, w których można polować na konkretne zwierzęta. Odstrzał ma na celu utrzymanie optymalnych liczebności zwierzyny – bezpiecznych zarówno dla samej populacji, jak i środowiska".
Czytaj dalej
Kłusownictwo, zabijanie, chwytanie lub ściganie zwierzyny bezprawnie, w sposób niedozwolony lub w niedozwolonym czasie i miejscu, pojęcie kłusownictwa szczegółowo określają odpowiednie przepisy prawne (łowieckie prawo); do kłusownictwa łowieckiego zalicza się w Polsce m. in. polowanie bez przynależności do PZŁ, bez pozwolenia na broń i zezwolenia zarządcy lub dzierżawcy obwodu łowieckiego, polowanie w czasie ochronnym, pozyskiwanie zwierzyny za pomocą wnyków, sideł itp. polowanie na terenach nie będących obwodami łowieckimi.
Czytaj dalej
Jak tylko zginie śnieg, po zimie, wczesną wiosną, zaczynamy sprzątanie naszego terenu. Sprzątanie to dotyczy głównie karmisk i ich otoczenia, ale również sprzątamy miejsca inne np. postoje i przydroża. Zawsze nazbiera się tego sporo. Te akcje, tak jak i wiele innych przeprowadzamy z naszymi rodzinami i naszymi znajomymi.
Czytaj dalej