Inwentaryzacja

Inwentaryzacja zwierzyny odbywa się co roku w marcu i jest przeprowadzana przez nadleśnictwo. Koło nasze zawsze aktywnie uczestniczy w tych akcjach. Inwentaryzacja zwierzyny nie jest akcją jednorazową, trwa ona przez cały rok. Zwierzynę obserwujemy na polach intensywnie przez nią odwiedzanych, na karmiskach, podczas polowań zbiorowych – kiedy poszczególne łowiska są dość dokładnie spenetrowane oraz oczywiście z ambon, podczas indywidualnych wyjść.

inwentaryzacja1Chmara łań z cielakami na łąkach "międzylesia", widziana w czasie inwentaryzacji.

inwentaryzacja2

Częsta obserwacja karmisk, umożliwia również inwentaryzację zwierzyny /daje dodatkowe informacje/. Inwentaryzacja prowadzona pędzeniami, którą przeprowadzamy z nadleśnictwem, daje możliwość dość dokładnego policzenia zwierzyny grubej.

inwentaryzacja3

Łosie można oglądać wczesnym rankiem, zawsze w tych samych miejscach.

inwentaryzacja4

inwentaryzacja5

Obserwacja zwierzyny na polach uprawnych ozimin, dotyczy głównie upraw rzepaku, pozwala doprecyzować inwentaryzację prowadzoną innymi metodami. Sarny na takich polach, nie niepokojone, przebywają całą dobę, inna zwierzyna, głównie jelenie i dziki, przebywa jedynie nocą. Podczas księżycowych nocy, obserwacja jelenich potężnych chmar i watach dziczych, to wspaniałe i niezapomniane chwile.

Znając zasobność pokarmową terenu, oraz mając wiedzę o rodzaju i ilości "posiadanej" zwierzyny i czynionej przez nią szkód w uprawach rolnych i leśnych, ustala się plany pozyskania dla poszczególnych gatunków.