Poletka, karmiska, ambony

Topinambur to roślina, która jest pobierana przez zwierzynę w zasadzie przez cały rok. Poletek tej rośliny w naszych obwodach posiadamy 8 szt. Najstarszym poletkiem, świetnie rozrastającym się obszarowo, dzięki dziczej doskonałej uprawie, jest poletko topinamburu na "Spalonym" /dawniej Przylasek/.

gospodarka4

gospodarka5Zakładanie poletka topinamburu w wąwozie, między Rydzówką, Karłowem a Wysoką Górą.

Śp. Kol. Stefan Iwaniura – wyznaczający ogrodzenie poletka topinamburu, tuż za nim pierwszy dołkowy Kol. Jan Żyliszczak, drugi dołkowy Kol. Ziemowit Sobiech, za nim trójka Kol. nie zrzeszonych i nie należących do naszego Koła, a często uczestniczących w różnych naszych akcjach jako sympatycy naszej działalności. Takie wspólne akcje, bardzo integrują nasze środowisko ze społeczeństwem, jest to również wymierny wkład społeczeństwa w ochronę i wzbogacanie naszego środowiska.

gospodarka6Śródleśne pole rzepaku na "Spalonym" /Przylasek/. Doskonała karma dla zwierzyny od wczesnej jesieni do późnej wiosny, a w zasadzie aż do jego zbiorów.

 

Karmiska

Karmiska nasze, których na dwóch obwodach posiadamy 19, to najczęściej miejsca bardzo ciekawe, umiejscowione na leśnych polanach, przyleśnych nieużytkach i byłych leśnych oraz po rolniczych siedliskach.

gospodarka7Leśne karmisko, w pobliżu Kanału Mazurskiego, na trasie leśnej ścieżki dydaktycznej "Wyskok".


gospodarka8

Późno jesienne i wiosenne dokarmianie zwierzyny zatrzymuje ją w lesie, przyczyniając się do zmniejszenia strat w uprawach rolniczych, a dziki w pogoni za białkiem zwierzęcym buchtują w lesie, natomiast mniej na polach.

gospodarka9

gospodarka10Łowczy, Kol. Ryszard Gwóźdź podczas przeglądu karmisk, uzupełnia karmę.

Sprawdzaniem i uzupełnianiem karmisk zajmują się wszyscy członkowie naszego koła. Jednakże odpowiedzialni za właściwe ich zagospodarowanie są gospodarze poszczególnych łowisk, a główny ciężar dokarmiania ponoszą Koledzy miejscowi, posiadający odpowiedni sprzęt do jej rozwozu.

gospodarka11gospodarka12

Foto. lewe, małe żwirownie przy karmisku "spalone". Foto. prawe, to "odchodowa" ścieżka zwierzyny do i od karmiska na karmisku "piaskownia".

Małe, nie użytkowane żwirownie przy karmiskach, są doskonałym placem zabaw dla młodzieży, ale i miejscem, na którym może zwierzyna dokonać zabiegu czyszczenia racic. Przy kilku karmiskach posiadamy takie dawne piaskownie, które są zawsze intensywnie "użytkowane" przez zwierzynę.

 

Ambony

Ambony, oprócz karmisk to podstawowe urządzenia łowieckie, które wykorzystywane są do obserwacji biotopu, do obserwacji zwierzyny i jej inwentaryzacji, a także do wykonywania odstrzałów selekcyjnych i redukcyjnych. Ilość ambon, ich zagęszczenie, przyczyniła się również do znacznego zmniejszenia penetracji łowisk przez nieproszonych gości – kłusowników. Obecnie koło posiada 54 ambon i 20 wzwyżek w obwodzie nr.13 oraz 85 ambon i 31 wzwyżek w obwodzie 12.


gospodarka13Skandławki – transport ambon na docelowe miejsce.

gospodarka14Ponowne stawianie ambony, przewróconej podczas regulacji rzeki Omet na "wilczyńskich łąkach". Od tego momentu ambona ta przyjęła nazwę - "krzywa".

W obecnych czasach budowanie ambon obserwacyjnych jest bardzo ułatwione. Ambony wcześniej wykonane, przewozimy na docelowe miejsce i tam za pomocą zmechanizowanego sprzętu stawiamy.