Karmiska

Karmiska nasze, których na dwóch obwodach posiadamy 19, to najczęściej miejsca bardzo ciekawe, umiejscowione na leśnych polanach, przyleśnych nieużytkach i byłych leśnych oraz po rolniczych siedliskach.

gospodarka7Leśne karmisko, w pobliżu Kanału Mazurskiego, na trasie leśnej ścieżki dydaktycznej "Wyskok".

gospodarka8

Późno jesienne i wiosenne dokarmianie zwierzyny zatrzymuje ją w lesie, przyczyniając się do zmniejszenia strat w uprawach rolniczych, a dziki w pogoni za białkiem zwierzęcym buchtują w lesie, natomiast mniej na polach.

gospodarka9

gospodarka10Łowczy, Kol. Ryszard Gwóźdź podczas przeglądu karmisk, uzupełnia karmę.

Sprawdzaniem i uzupełnianiem karmisk zajmują się wszyscy członkowie naszego koła. Jednakże odpowiedzialni za właściwe ich zagospodarowanie są gospodarze poszczególnych łowisk, a główny ciężar dokarmiania ponoszą Koledzy miejscowi, posiadający odpowiedni sprzęt do jej rozwozu.

gospodarka11gospodarka12

Foto. lewe, małe żwirownie przy karmisku "spalone". Foto. prawe, to "odchodowa" ścieżka zwierzyny do i od karmiska na karmisku "piaskownia".

Małe, nie użytkowane żwirownie przy karmiskach, są doskonałym placem zabaw dla młodzieży, ale i miejscem, na którym może zwierzyna dokonać zabiegu czyszczenia racic. Przy kilku karmiskach posiadamy takie dawne piaskownie, które są zawsze intensywnie "użytkowane" przez zwierzynę.